Lakerda Nasıl Hazırlanır Tarifi

LAKERDA HAZIRLANIŞI:

lakerda-3

Biraz dikkatli olunduğunda zahmetli ama yine de zevkle yapılabilecek bir iştir. En güzel ve en lezzetli lakerda her biri 7-8 kg gelen Torik balıklarından elde edilir. İç organlarını temizlemekle işe başlanır ve bunun devamında baş kısmının birkaç santim gerisinden ve kuyruk çatalının beş altı santim önünden kesilerek gövde diğer aksamlarından arındırılır. Etin zedelenmesine yol açmadan sırt ve karın yüzgeçleri çıkarılır.

lakerda-2

Bu işlemlerin akabinde balığın gövdesi takoz olarak adlandırılan ve resimde de gördüğünüz gibi kesilir.

lakerda-4

Balık takozunun iç kısmındaki kemiğe yakın kan pıhtısı dikkatli şekilde balık takozunu fazla zedelemeden çıkartılır.

lakerda-5

Resimde de gördüğünüz gibi içi iyice temizlenir.

lakerda-6

Balık takozlarımızı eşit üç parçaya dilimliyoruz.

lakerda-7

Dilimlediğimiz balık takozlarını bir kürdan yardımıyla orta kısımda bulunan kemiğin içini temizliyoruz.

lakerda-8

Elde edilen takozların her birinin omurilik kanallarını ince bir kürdan yardımıyla boşaltıp ve her türlü kan ve benzeri kalıntının uzaklaştırılması sağlıyoruz.

lakerda-9

Bunun ardından bir kap içerisinde buzlu su hazırlanır ve parçalar buraya alınır. Yarım saatte bir suyu değiştirilerek 4-5 saat burada içerdiği kandan arınması sağlanır.

Kandan arındırma işlemi ile hem aslına uygun doğal Lakerda renginin elde edilmesi sağlanır hem de kanın doku içerisinde kalarak çabuk bozulma nedeni olmasının önüne geçilmiş olur.

lakerda-10

Artık sıra tuz ile yapılacak işlemlere gelmiş demektir. Bunun için büyük ve derin bir kabın içerisine tabanını tamamen kaplayacak şekilde iri tuz döşenir. Takozların kesilmiş yüzeyleri tuza gömülecek şekilde dizilir ve sonra her bir takozun tamamını kapatacak şekilde tuz ilave edilir. İkinci sıra takozlardan önce eğer istenirse aralara defne yaprağı koymak hoş bir aroma sağlayabilir. Bu şekilde ikinci sıra balıklar da tamamen tuza gömülür. Tuzda geçen üç ile dört hafta kadar süre boyunca oluşan su boşaltılır ve yeniden tuz ilave edilerek su çıkmaz olana kadar bu şekilde bekletilir.

Lakerda artık hazır ama böyle de yenmez ki, öyle değil mi? Evet, doğru bir lezzet elde edebilmek için bundan sonrası da son derece önemli.

Takozun tuzunu gidermek maksadıyla tercihen buzlu suya 8-10 saat süre ile ıslamak gerekir. Bu süre içinde sıkça suyu değiştirmek tuzun daha kolay giderilmesini sağlar.

Yeterince suda bekletilen takozun deri ve tuz ile doğrudan temas eden yüzeyleri ince ve çok keskin bir bıçak ile alınır. Daha sonra et parçalanmadan düzgün bir şekilde bıçakla kemiklerinden ayrılır ve küçük dilimler halinde doğranır. Lakerda yapımının bu aşaması son derece özen isteyen önemli bir safhadır.

Lakerda Nasıl Servis Edilmeli

“Lakerda Nasıl Servis Edilmeli?” sorusuna verilecek en net cevap kesinlikle limonsuz yenir olacaktır. Kırmızı soğan ve bakla fava lakerdanın yanında birçok kişinin önerdiği yiyeceklerdir. Bizim tavsiyemiz ise semizotu, fava, kırmızı soğan halkaları ile yan yana dizeceğiniz lakerda dilimlerinin üzerine sızma zeytinyağı gezdirmeniz olacaktır. Bu sadelik sayesinde lokum kıvamındaki gerçek lakerda tadını başka bir şeye karıştırmadan alabilme şansına sahip olacaksınız.

Afiyet şeker bal olsun umarım beğenir keyfini çıkartırsınız.

Naif Bagi